A mai Berlinre nem csak azok nem ismernek r, akik a rendszervlts eltt jrtak ott utoljra, hanem azok sem, akik tavaly lttk. Ha a Guinness-rekordok kztt ltezne a leggyorsabban jjpl vros kategrija, akkor azt biztosan Berlin nyern.
Lassan mr azok sem emlkeznek r, hol hzdott a hrhedt berlini fal, akik annak idejn a nyugati oldalrl tbbszr is tnztek a keleti oldalra, a direkt erre a clra ptett emelvnyekrl. A fal s a tvben hzd sv helyn ma mr irodahzak s lakpletek llnak. De nem csak ezrt nehz beazonostani a fl vszzados megosztottsg fldrajzi hatrt, hanem azrt is, mert, ha lehet, akkor taln a volt keleti oldal belvrosi rsze a hangulatosabb, az izgalmasabb, vendglkben, kvhzakban gazdagabb.
Ma mr csak ajndk plkon s htgp-mgneseken olvashat az egykor torokszort mondat: "You are leaving the American sector". Berlinnek mr egyetlen rsze sem amerikai vagy szovjet. Berlin minden zben, minden rszletben jra berlini. Tele mzeumokkal, ptszeti csodkkal, remek ttermekkel, gazdag ruhzakkal, eurpai szinten meghatroz kulturlis lettel.
Aki azt hiszi, hogy egy rvid vrosltogats sorn megismerheti Berlint, nagyot tved. Hacsak nem hve a gyakori ismtlseknek...
Nagy dnts eltt lltak az j metropoliszt felpt nmet s eurpai ptszek a berlini fal leomlsakor. jjptsk-e az egykori Berlint klasszicista hzaival, kzp-eurpai tereivel, siktoraival, gigantikus sugrtjaival s birodalmi pompjval (amelyek egy rsze termszetesen mig meghatrozza sok vrosrsz arculatt), vagy belevgjanak a fldrsz legnagyobb vrosi ptkezsbe, s a trtnelmi sorsfordulk ltal resen hagyott belvrosi telkeken, st egsz vrosrszek hlt helyn felptsk minden idk legegysgesebb s legmodernebb sszefgg belvrost. Az utbbit vlasztottk, de nem volt teljesen szabad a kezk. A rgi Berlin kszen szlltott egy hangulatot s egy letrzst, amelyet a tbb vtizedes kettvlaszts sem tntetett el. A mlt szzad kultrfvrosa s a hszas vek lha bljainak szntere, a nemzeteket s nyelveket magba olvaszt kzp-eurpai metropolisz mig rzi ezeket az emlkeket.
A kirlyi s csszri Berlin pedig kszen szlltott olyan megkerlhetetlen alkotsokat, amelyek Berlin fellmlhatatlan jelkpeiv vltak. I. Frigyes kirly nevhez fzdik az egyik, valban "megkerlhetetlen" ptmny, a Brandenburgi kapu. Az akkor Berlint vez erdsgben a kirly utat vgatott felesgnek a pomps Charlottenburgi kastly fel. Az utat ma Unter den Lindenknt ismeri a vilg, ez taln Eurpa leghresebb, de biztosan a legtbb sorsfordult ltott sugrtja. Ahol a "hrsfa stny" keresztezte az akkori vroshatrt, a kirly megrendelsre 1789-ben kezdtk el pteni a kaput, az athni Akropolisz kapuzatnak mintjra. Karl Gotthard Langhans a mai, ezredvgi vrosalaktk nagy eldjeknt impozns s grandizus pletet lmodott meg, tetejn a gyzelem istennjvel. Az istenn azta nzi, kik jnnek-mennek a trtnelmi kapu alatt. Ma leginkbb bratwurstot majszol turistkkal tallkozik, akik nyron a kapun t a tiergarten parkja fel stlgatnak (ez maradt az egykori erdbl), ahol a fben elterlve bmuljk az eget Berlin felett.
Az gboltot manapsg daruk homlyostjk el. Hogy mit is ptenek nagy tempban, azt leginkbb a Potsdamer Platz sarkn tallhat piros Info Boxban derl ki, amelyet eddig tbb mint hatmilli ltogat nzett meg. Szmtgpes animcin lthat a jv Berlinje, de ha kipillantunk a tetteraszrl, lthatjuk, hogy a Sony vegpalotja mr ll, mellette hegyesszg toronyhz hastja a berlini szelet. Tervezje, Hans Kollhoff azt vallja, egy grnittorony is lehet bartsgos. Ezrt tervezett meleg szn faablakokat a fasszdra, s ezrt tagolta finom vonalakkal a torony minden homlokzatt. Szemkzt nemrg laktk be a berliniek a Daimler-vrost. A cg berlini kzpontjt egy mediterrn ptszre, az olasz Ranzo Pianra bztk. az pletben tklyre fejlesztette, amit a vrostervezk elre meglmodtak: a grandizus plet knnyednek hat, terecski s bels udvarai mris mgnesknt vonzzk a berlinieket. ttermek, zletek, mozik, szlloda s kaszin teremtenek itt vrost a vrosban, s hozzk vissza a rgi Berlin szellemt j dszletek kztt.
Berlin hrom egyeteme, hrom operahza, szmtalan sznhza ismt nagy kihvs el lltja Eurpa tbbi kultrcentrumt. A vonzert csak nveli, hogy Berlin tudatosan a mdia fvrosv is fejldik. Aki nyilvnossgot akar, ide, a tvstdik, jsgszerkesztsgek s rdiadk falansztervilgba rkezik.
Br a vros grnitba s aclba ltzve kezd j letet, egy vilg biztosan megmarad. Ahogy alkonyodik, nyzsgni kezdenek a brok s ttermek a Kurfrsterdammon. Nyugat-Berlin legends futcja, br a fanyalgk szerint mr rgen nem az, ami a hetvenes-nyolcvanas vekben volt, mg mindig nyjt igazi nagyvrosi meglepetseket az jszaka felfedezinek. De mr ez a krnyk is versenyezni knytelen. A vros keleti feln, az Oranierburger utca krnykn festmvszek, rk, ptszek, elkalldott tehetsgeks szpremny mvszpalntk lakjk be a brokat, galrikat, kvhzzal sszekttt knyvesboltokat. Aki idejben kezdett itt mvszettel foglalkozni, mint pldul Klaus Biesenach, az egykori orvostanhallgat, az ma kultrppnak mondhatja magt az egyeslt vros kzepn. Biesenach alaptotta meg a berlini biennlt, amely az egyik legrangosabb kpzmvszeti killts, s jelzi, hogy egy l metropolisz kitermeli magbl, s lteti a mvszetet.
A berlini jszaka technozentl hangos. A nyaranta rendezett Love Parade, Eurpa legnagyobb, millis technofesztivlja ezekben a kis utckban, a pinceklubokban mintha llandan tartana. Milyen zene is illene jobban az j vezred els metropoliszhoz?
Forrs: Utazunk.com
|