ez az a hely, az egyetlen, a csodlatos, amelyet mg a legmerszebb lmaidban sem tudnl gy elkpzelni, amilyennek valban mutatja magt. mert amikor sttsgbe borul az g, akkor lthatod legszebb szneiben nmetorszg fvrost: akkor ontja kkeslila szneit a sttkk g fel.. s hogy milyen is valjban? ezt itt megtudhatod :)
A hideghbor legfbb jelkpe a berlini fal, vagy ahogy a nmetek nevezik: Die Mauer. Hatvan ve, 1948 nyarn zrta le a Szovjetuni a berlini belnmet hatrt, majd 1961 augusztusban kezdtk pteni a falat.
Nyugat-Berlint bezr ptmny megrendt ltvnya sok szegediben mig l. Taln azrt is, mert a kettszaktottsg lmnyt a Tisza-parti vros lakiba is belegette a trtnelem: az 1919-es szerb megszlls miatt elszaktott jszegedre csak 1921. augusztus 21-re virrad jszakn vonulhattak be a magyar csapatok. Ez ugyangy npnneply volt, mint 1989 s 1991 sze, amikor politikailag, majd valjban is leomlott a Fal. De vgleg eltnt-e a megosztottsg?
Minden kilencedik berlini polgr visszakvnja a hrhedt-hres berlini falat – derl ki egy felmrsbl most, amikor a nmet fvros mr megkezdte az elkszleteket arra a jubileumi nnepre, amelyet a vilg egyik legszrnybb ptmnynek tartott monstrum lebontsnak huszadik vfordulja alkalmbl, 2009. november 9-n rendeznek. A nmet dikok 71 szzalka pozitvan tli meg, hogy az NDK-ban mindenkinek volt munkahelye, s sokuk szerint a nyugdjasoknak is jobb letk volt „odat". A brandenburgi fiatalok nagy rsze azt sem tudja, ki s mirt ptette fl a berlini falat. E kzvlemny-kutatsi eredmnyrl hallott Btyi Zoltn jsgr is. A Szegedi tltbla sajtreferense azonban nagyon is emlkszik, mit jelentett a fal – anno.
Mement: a berlini fal egy darabja Brsszelben, az Eurpai Parlament plete eltt. [teljes mret]
Fot: rfi Ferenc
– Velten, e picinyke telepls rendkvl kzel fekszik Berlinhez. Ezrt voltam boldog 1977-ben, amikor a szegedi egyetem hallgatjaknt bekerlhettem egy olyan csoportba, amit szeretettel s nagyon nehz munkval vrtak egy hnapra a velteni csempegyrba. De mit szmt a forrsgot raszt tzes kemence, jjel-nappal Berlint jrjuk majd – tervezgettnk, amg ki nem derlt: rkig kell utaznunk, hogy bejussunk Berlinbe, Velten s a fvros kztt legalbb hrom tszllst kellett beiktatni – mesli a dikkori lmnyt Btyi Zoltn.
– Kt htnek kellett eltelnie, mg rjttk: a berlini fal miatt neknk tulajdonkppen egsz Nyugat-Berlint meg kell kerlnnk ahhoz, hogy bebocstst nyerjnk az NDK-s fparadicsomba. Mondtam is a mellettem dolgoznak: „Nem a menetrend, a fal, az itt a gond". Nem vlaszolt. Mintha a fal – Die Berliner Mauer – sz nem ltezne. Legalbbis a kifejezst oly mlyre elrejtettk – valahova a Stasi sz mell – a klfldiekkel folytatott beszlgets sorn, mit tudva, ki figyel a prbeszdre.
A berlini fal (1961-1989) – Befalaztk a brandenburgi kapu kzelben ll magyar nagykvetsg pletn a Nyugat-Berlin fel nz ablakot is. A Kelet-Berlinben autzban a bezrtsg lmnyt erstette meg a vros klnbz pontjain jbl s jbl feltn fal. Ugyanakkor a kvncsisgot is bren tartotta: „Mi lehet a tloldalon?" – szolgltat j adalkot a fal trtnethez Horvth Lajos. A Csongrd Megyei Kereskedelmi s Iparkamara titkra a szegedi egyetem nmet szakos hallgatjaknt is tbbszr jrt az NDK klnbz vrosaiban, gy Berlinben is. A mindennapokat megismerte 1977 s 80 kztt, mikor csaldjval egytt Lipcsben lt. Azutn is gyakori vendg volt Nmetorszgban, de a berlini fal „tloldalt" is csak 1991-ben ltta. – Die Mauer a berliniek Trianonja. Az ptmny s a nyomn fenntartott sztszaktottsg a gazdasgban, a kultrban olyan ers nyomokat hagyott, hogy br eltnt a hatrzr, de a lelkekben mig l a megosztottsg.
Egy falon ttr Trabant festmnye a nmet fvrost korbban kettoszt betonmonstrumon, a berlini Potsdamer Platz mellett. [teljes mret] Fot: Fritz Reiss
– Valamikor a nyolcvanas vek legelejn lttam a falat, osztlykirndulson jrtunk Kelet-Nmetorszgban – mesli Darvasi Lszl, lapunk publicistja. – Egy nap elstltunk a brandenburgi kapuhoz, holdbli tj, szrke sivrsg s katonk, katonk. A fal nemcsak elvlasztott, de lt is. A fal krnyke hallsv volt, s a brandenburgi kapunl manapsg is ott sorakoznak a kicsiny emlkmvek, melyeket a menekls kzben leltt emberek emlkre lltottak. Azta a fal halotti svja csodlatosan beplt Berlinben, flloms, zletkzpont, hatalmas kormnyzati negyed emelkedik az egykori senki fldjbl, de az ldozatok emlkmveit, tiszteletre mlt mdon „elvittk" a csillog-villog kormnyzati negyedbe is, a Spree partjn ott sorakoznak a kicsiny keresztek. A fal egy darabja mg ll az Ostbahnhof krnykn. Mement.
Akadlyok tven ve, 1958-ban Hruscsov megksrelte a nyugati hatalmakat eltvoltst Nyugat-Berlinbl. Ez meghisult. Az NDK 1961. augusztus 12-rl 13-ra virrad jjel lezrta a Nyugat-Berlinbe vezet utakat, s 15-n kezdtk el a fal ptst... Az Eurpa megosztottsga legfbb jelkpnek tekintett fal els darabjt 1989. november 9-n dntttk le a kelet-nmet kommunista llamprt ellen tntetk.
Nhny rdekes informci, amit mg biztosan nem tudtl Berlinrl :) Szval tudtad...
...hogy az llatkertben s akvriumban szabad a fnykpezs?
...hogy ugyanezrt kln jegyet kell vltani a Nmet Trtneti Mzeumban?
...hogy a nagy medve mr ngy UNESCO-vilgrksg cmmel bszklkedik?
...hogy Berlinben van Budapester Strae(budapesti utca)?
...hogy Michael Jakcson itt mutatta be msodik fit a nyilvnossgnak?
...hogy 1961-ig az emberek szabadon ingzhattak az NSZK s az NDK kztt?