Berlin 3,4 milli lakosval Nmetorszg legnpesebb vrosa, messze megelzve a msodik s harmadik Hamburgot s Mnchent, melyek egyttvve sem rik el Berlin lakosainak szmt. A Berlin-Brandenburg rgi 5,9 milli lakost szmll s ezzel a msodik legnagyobb Nmetorszgban a Rhein-Ruhr vidk utn.
A lakossg tbbek kztt azrt is ugrott meg jelentsen mert a 18. s a 19. szzadban tbb teleplst is Berlinhez csatoltak.
Berlin lakossga 1870 utn kezdett rohamosan nvekedni: 1871-ben 824 580 f, 1892 elejn 1 624 313 f volt. Az 1920-as vekben a nvekeds felgyorsult, ami nagy mrtkben az 1920-as Nagy-Berlin-Trvnynek ksznhet, melynek sorn tbb kzsget Berlinhez csatoltak s a vros hatrai kiterjedtek. A lakossgszm a II. vilghbor kitrse eltt rte el a maximumot, a majdnem 4,5 milli ft. A hbor alatt a lakossg szma 3 milli al zuhant, majd az 1950-es vektl kezdve folyamatosan 3,1 s 3,5 milli f kztt ingadozik (lsd bra). A vros lakosainak sszettelre jellemz, hogy az jraegyests (1990) ta a vrost 1,7 milli lakos hagyta el s 1,8 milli j lakos kltztt be. 2004-ben pldul 115 267 ember kltztt Berlinbe, kztk 42 063 klfldrl. Ugyanebben az vben 113 581 berlini lakos hagyta el a vrost, kzlk 31 244 kltztt klfldre.[3]
Berlin trtnelme sorn mindig vonzotta a bevndorlkat s nyitott volt irnyukban. A legels csoportos bevndorls a 17. szzad vgn trtnt Franciaorszgbl, amikor Frigyes Vilmos, a "nagy vlasztfejedelem" mintegy 20 000 hugenotta meneklt letelepedst engedlyezte. A "rfugis" azonnal polgrjogot kaptak, szabad vallsgyakorlst biztostottak szmukra s szabadon hasznlhattk a francia nyelvet. A legtbb hugenotta a Friedrichstadtban telepedett le, a mai Gendarmenmarkt krnykn. Els templomuk, a Francia Dm is a Gendarmenmarkton tallhat s fontos turisztikai ltvnyossg. Habr a hugenottk azta teljes mrtkben integrldtak, a hugenotta, azaz francia kulturlis befolys hatsa mindmig rezhet a vros letben. A 19. szzad msodik feltl egyre fontosabb a szlv bevndorls is. A II. vilghbor utn egyre tbb "vendgmunks" kezett Nyugat-Berlinbe tbbek kztt Dl-Eurpbl s Trkorszgbl s szerzdses dolgoz Vietnambl Kelet-Berlinbe. Berlinben tallhat, 200 000 fvel a vilg legnagyobb trk kzssge Trkorszgon kvl. 1990 utn jabb bevndorlsi hullm jelent meg legfkppen Oroszorszgbl, ahonnan egykori nmet kisebbsgiek illetve leszrmazottjaik valamint zsidk telepedhettek le Berlinben.
Berlin a II. vilghbor ta klns politikai helyzete s a szabad kulturlis lete miatt fontos clvrosnak szmtott s szmt ma is Nmetorszgon bell. Mivel Nyugat-Berlin nem tartozott a legbiztonsgosabb tartomnyok kz (minden oldalrl a Fallal volt krlvve), a bevndorlst a nyugat-nmet kormny folyamatosan szubvencionlta, tbbek kztt azzal, hogy a nyugat-berlini frfiaknak eltrlte a sorkatonasgi ktelezettsget. Ennek kvetkeztben a 60-as, 70-es vektl egyre tbb alternatv (68-as) fiatal kltztt Nyugat-Berlinbe, ahol Eurpa egyik legszabadabb alternatv szubkultrja alakult ki.
-Forrs: wikipedia.hu |