Idn harmadik alkalommal rendezik meg Berlinben a Backjumps street art fesztivl. Adrian Nabi, a rendezvny kurtora, az ltala 1994-ben indtott Backjumps graffiti magazint hvja letre a Kunstraum Kreuzberg/Bethanien intzmnyvel kzsen.
Mr a 2003-as els fesztivlon olyan street art nagysgokat vonultatott fel, mint Banksy, Erosie, Faile, Influenza, Obey, Swoon, WK Interact stb. A killtst ksr programok egyre bvltek: workshopok, street art konferencia, utcai trlatvezets mellett 2005-ben mr tbb kisebb galria is csatlakozott a rendezvnyhez, killtst rendezve a meghvott nemzetkzi mvszeknek. A legmaradandbb projekteknek nhny kreuzbergi tzfal megfestse bizonyult. Erre krtk fel Os Gemeos-kat, a The London Police-t s a dn HuskMitNavn-t.
Berlin mr a Backjumps eltt is jelents graffitikzpont volt. Elg nhny pillants, s az ember szeme mris hozzszokik az t krlvev posztmodern horror vacuihoz. A falfellet vgl is adott volt, a nyugati oldalt mr a 80-as vektl ltogattk mvszek, pl. Keith Haring is, de a keleti oldal 1989-ig jszervel szrke maradt. Az orszg jraegyestse utn megkezddtt a fal lebontsa, de a Mhlenstrae-n hzd tbb mint 1 km hossz szakaszt megkmltk, ez lett az East Side Gallery.
Dekorlsra kpzmvszeket hvtak meg a vilg minden tjrl, Magyarorszgrl tbbek kztt festett itt Gerber Pl, Rcmolnr Sndor s a Helyettes Szomjazk csoportja is a kilencvenes vek elejn. Hiba restaurltk nemrg az eredeti festmnyek egy rszt, az East Side Gallery mindig is a firkszok zarndokhelye marad, st a Spree felli oldala kicsivel tbb ’rnykot ’ biztost a kibontakozsra.
A tavasszal megnylt Deathless Gallery els killtsn Boxi, „Az n helyi stencilmvsze” mutatta be legjabb munkit. Tbbrteg sablonnal kszlt fjsai s plaktjai 2000 ta vannak jelen a vrosban, ugyanis ekkor kltztt ide az angol mvsz.
A galrik utcjn stlva (nemcsak Berlinben) ne lepdjnk meg, ha az ajtk mellett egy bann stencilt tallunk. Az elkvet a klni Banana Sprayer, akit a hivatalos mvszeti krkben Thomas Baumgrtel nven ismernek. 1986 ta fest bannokat az ltala megltogatott mvszeti intzmnyek bejrata mell szerte a vilgon. A sajt is felfigyelt tevkenysgre, s ennek hatsra a visszjra fordult Baumgrtel illeglis fjklsa.
Mgpedig gy, hogy a megjellt intzmnyek nem ronglsnak, hanem kitntetsnek veszik, ha a mvsz „tisztelett” teszi nluk. A bann vlt a minsgi mvszet nem hivatalos jelkpv. Ki gondolta volna, hogy egy egyszer egyetemi csendletfestsi feladat idig fajul? Azta Baumgrtel csak bannban gondolkodik, 1995-ben kitallta a bannpointilizmus technikjt, melynek lnyege, hogy kompozcit bannstencilekbl lltja ssze. Kl- s beltri murlok mellett risi manyagbann-installcikat is ksztett, sajnos grandizus terve a Brandenburgi kapu bannostsrl egyre csak toldik.
Berlinben a legtrendibb turistaszuvenrek dizjnja is az utcrl szrmazik: figyeljnk arra a kis piros/zld vilgt ikonra, amely a gyalogos kzlekedst diriglja a kelet-nmet terleteken. Ampelmann a fal ptsnek kezdetekor, 1961-ben szletett, tervezje Karl Peglau kzlekedsi pszicholgus. A kilencvenes vek vgn fl volt, hogy mint nem kvnt emlket, t is eltntetik, de a volt NDK-s nosztalgia mozgalom (Ostalgie) sikeresen killt ez ellen. Azta Ampelmann karrierje csak szrnyal: kelet-nmet terleteken nemhogy megmarad, de mr tbb nyugat-berlini kerlet s Saarbrcken is tvette a lmpafigurt.
Mg zletemberek pereskednek az Ampelmann utn most mr Ampelfrau jogokat illeten, a szuvenrboltban csak n a knlat: a hagyomnyos termkek (pl, tska, kulcstart, mgnes stb) mellett van Ampelmann gumicukor, tszta s stforma is. Ezzel mr Nofretiti sem veszi fel a versenyt, Karl Peglau pedig titkon azon lmodozik, hogy a kis figurja egyszer majd EU szabvny lesz…
A Backjumps Fesztivl idn jnius 23 – augusztus 19-ig tart, tbbek kztt az olasz Blu, a brit Dave The Chimp, valamint a francia Zevs s HuskMitNavn ismtelt rszvtelvel. Szval, aki jrt is a vrosban s szereti a street artot, annak szmra lassan aktulis lesz a visszaugrs Berlinbe.
A cikkhez tartoz kpgalrirt kattints ide! ;)
Forrs: hg.hu
Kp s szveg: Zsig Bianka |