Idén harmadik alkalommal rendezik meg Berlinben a Backjumps street art fesztivál. Adrian Nabi, a rendezvény kurátora, az általa 1994-ben indított Backjumps graffiti magazint hívja életre a Kunstraum Kreuzberg/Bethanien intézményével közösen.
Már a 2003-as első fesztiválon olyan street art nagyságokat vonultatott fel, mint Banksy, Erosie, Faile, Influenza, Obey, Swoon, WK Interact stb. A kiállítást kísérő programok egyre bővültek: workshopok, street art konferencia, utcai tárlatvezetés mellett 2005-ben már több kisebb galéria is csatlakozott a rendezvényhez, kiállítást rendezve a meghívott nemzetközi művészeknek. A legmaradandóbb projekteknek néhány kreuzbergi tűzfal megfestése bizonyult. Erre kérték fel Os Gemeos-ékat, a The London Police-t és a dán HuskMitNavn-t.
Berlin már a Backjumps előtt is jelentős graffitiközpont volt. Elég néhány pillantás, és az ember szeme máris hozzászokik az őt körülvevő posztmodern horror vacuihoz. A falfelület végül is adott volt, a nyugati oldalát már a 80-as évektől látogatták művészek, pl. Keith Haring is, de a keleti oldal 1989-ig jószerével szürke maradt. Az ország újraegyesítése után megkezdődött a fal lebontása, de a Mühlenstraße-n húzódó több mint 1 km hosszú szakaszt megkímélték, ez lett az East Side Gallery.
Dekorálására képzőművészeket hívtak meg a világ minden tájáról, Magyarországról többek között festett itt Gerber Pál, Rácmolnár Sándor és a Helyettes Szomjazók csoportja is a kilencvenes évek elején. Hiába restaurálták nemrég az eredeti festmények egy részét, az East Side Gallery mindig is a firkászok zarándokhelye marad, sőt a Spree felőli oldala kicsivel több ’árnyékot ’ biztosít a kibontakozásra.
A tavasszal megnyílt Deathless Gallery első kiállításán Boxi, „Az ön helyi stencilművésze” mutatta be legújabb munkáit. Többrétegű sablonnal készült fújásai és plakátjai 2000 óta vannak jelen a városban, ugyanis ekkor költözött ide az angol művész.
A galériák utcáján sétálva (nemcsak Berlinben) ne lepődjünk meg, ha az ajtók mellett egy banán stencilt találunk. Az elkövető a kölni Banana Sprayer, akit a hivatalos művészeti körökben Thomas Baumgärtel néven ismernek. 1986 óta fest banánokat az általa meglátogatott művészeti intézmények bejárata mellé szerte a világon. A sajtó is felfigyelt tevékenységére, és ennek hatására a visszájára fordult Baumgärtel illegális fújkálása.
Mégpedig úgy, hogy a megjelölt intézmények nem rongálásnak, hanem kitüntetésnek veszik, ha a művész „tiszteletét” teszi náluk. A banán vált a minőségi művészet nem hivatalos jelképévé. Ki gondolta volna, hogy egy egyszerű egyetemi csendéletfestési feladat idáig fajul? Azóta Baumgärtel csak banánban gondolkodik, 1995-ben kitalálta a banánpointilizmus technikáját, melynek lényege, hogy kompozíciót banánstencilekből állítja össze. Kül- és beltéri murálok mellett óriási műanyagbanán-installációkat is készített, sajnos grandiózus terve a Brandenburgi kapu banánosításáról egyre csak tolódik.
Berlinben a legtrendibb turistaszuvenírek dizájnja is az utcáról származik: figyeljünk arra a kis piros/zöld világító ikonra, amely a gyalogos közlekedést dirigálja a kelet-német területeken. Ampelmann a fal építésének kezdetekor, 1961-ben született, tervezője Karl Peglau közlekedési pszichológus. A kilencvenes évek végén félő volt, hogy mint nem kívánt emléket, őt is eltűntetik, de a volt NDK-s nosztalgia mozgalom (Ostalgie) sikeresen kiállt ez ellen. Azóta Ampelmann karrierje csak szárnyal: kelet-német területeken nemhogy megmarad, de már több nyugat-berlini kerület és Saarbrücken is átvette a lámpafigurát.
Míg üzletemberek pereskednek az Ampelmann után most már Ampelfrau jogokat illetően, a szuvenírboltban csak nő a kínálat: a hagyományos termékek (póló, táska, kulcstartó, mágnes stb) mellett van Ampelmann gumicukor, tészta és sütőforma is. Ezzel már Nofretiti sem veszi fel a versenyt, Karl Peglau pedig titkon azon álmodozik, hogy a kis figurája egyszer majd EU szabvány lesz…
A Backjumps Fesztivál idén június 23 – augusztus 19-ig tart, többek között az olasz Blu, a brit Dave The Chimp, valamint a francia Zevs és HuskMitNavn ismételt részvételével. Szóval, aki járt is a városban és szereti a street artot, annak számára lassan aktuális lesz a visszaugrás Berlinbe.
A cikkhez tartozó képgalériáért kattints ide! ;)
Forrás: hg.hu
Kép és szöveg: Zsigó Bianka |