A berlini Rgi Mzeum, nmetl Altes Museum, 1845-ig Kirlyi Mzeum a Mzeum-szigeten tallhat klasszicista plet, amelyben a berlini llami Mzeumok antik gyjtemnye tallhat. Az plet 1825-1828 kztt, Karl Friedrich Schinkel tervei alapjn kszlt.
Trtnete:A 19. szzad elejn a nmet polgrsg egyre ntudatosabb lett s gy kerlt a figyelem kzppontjba az az elgondols, hogy a majdnem teljesen hozzfrhetetlen nemesi magngyjtemnyek helyett olyan mzeum pljn, amely mindenki szmra ltogathat, ezzel mveltsget biztostva a polgroknak is. A felvilgosult porosz kirly, III. Frigyes Vilmos is ezt a Humboldt-fle elgondolst vallotta s megbzta Karl Friedrich Schinkelt, hogy mzeumot tervezzen a kirlyi mgyjtemnyek szmra. A kirly – amint azt egy 1841-ben kelt rendeletben kinyilvntotta – a Spree-sziget egszt a mvszetnek s tudomnyoknak szentelt szabad vross akarta talaktani.
A kirly ltal fellltott bizottsg gy hatrozott, hogy az alaptand mzeumban csak magas mvszetet szabad killtani. Az akkori felfogs szerint ezzel kizrtk a nprajzot, a trtnelem eltti kort, illetve a Kzel-Keleten kisott mkincseket, amelyeket a Monbijou-kastlyba szlltottak t.
Az ptsz mr 1822–1823-ban elksztette a terveket, de az ptkezst csak 1825-ben kezdtk el s 1828-ban fejeztk be. A mzeumot 1830. augusztus 3-n adtk t rendeltetsnek.
A nemzetiszocializmus idszakban a Rgi Mzeum kulisszaknt szolglt a propagandarendezvnyekhez, amelyeket rszben magban a mzeumban, rszben az eltte elterl parkban tartottak. A msodik vilghbor sorn a Rgi Mzeum is slyosan krosodott. 1951-1966 kztt Ludwig Justi igazgatsga idejn elsknt plt jj a sziget mzeumai kzl, Hans Erich Bogatzky s Theodor Voissen szakmai irnytsval, szem eltt tartva a korhsget. Vgleg megsemmislt azonban a Schinkel ltal javasolt, Peter Cornelius ltal ksztett freskk, amelyek az eltrben s az oszlopcsarnok hts faln lltak. A rotunda sznes festst a kvetkez restaurlsnl, 1982-ben lltottk helyre Schinkel tervei alapjn. A fldszinten elhelyezett, bels udvarra nz killttermek tetzett valamint a hajdani tjrt az j Mzeum fel nem ptettk jj.
Lers:Schinkel figyelembe vette a tervezsnl a kirlynak azt az elkpzelst, hogy a Mzeum-szigetet antik mintra, akropolisz-szeren kell bepteni. A kirly egy ceruzarajzot is ksztett az ptsznek, amelyen egy oszlopcsarnok mgtt hzd fplet lthat. Schinkel a terveiben a Kirlyi Mzeumot egy klasszicista pletegyttesbe gyazta be, amely a Lustgarten nev park krl hzdott. Dlen a Hohenzollernek vrosi kastlya (Berliner Stadtschloss) a vilgi hatalmat jelkpezte, keleten a berlini dm az isteni hatalmat, az szakon ptend mzeumplet pedig a mvszetek s tudomnyok szabad vrosaknt a np nevelst s mvelst hivatott szolglni.
Mr elzleg is Schinkel volt a felels az eredetileg barokk dm klasszicista tptsrt, s a parknak a Rgi Mzeum ptsvel prhuzamosan fut talaktsnl is figyelembe vettk Schinkel elkpzelseit, gy sikerlt egy sszefgg klasszicista pletegyttest ltrehoznia.
A Rgi Mzeum a klasszicizmus jelents s jellemz pletei kz tartozik. A tisztn tagolt kls formval s bels szerkezetvel az kori grg knont kveti, megtestestve ezltal a polgrsgot mvel mzeum eszmnyt. A talapzaton ll ktszintes plet 87 mter hossz s 55 mter szles. Egy lapos tetej kockaalak pletelembl ll, amelyhez kvlrl egy tizennyolc in oszloppal dsztett elcsarnok csatlakozik. A kt sarokpillr ltal hatrolt csarnok a parkra nylik. A csarnok gerendaprknyn az oszlopok felett tizennyolc homokkbl faragott sas l. Az plet homlokzatnak felirata:
FRIDERICVS GVILHELMVS III. STVDIO ANTIQVITATIS OMNIGENIAE ET ARTIVM LIBERALIVM MVSEVM CONSTITVIT MDCCCXXVIII
(III. Frigyes Vilmos 1828-ban alaptotta ezt a mzeumot az kor minden rsznek s a szabad mvszeteknek tanulmnyozsra)
A mzeum killttermei kt bels udvar kr csoportosulnak, kzpen egy mindkt szinten keresztl hzd rotunda tallhat. Ez a rmai Pantheonra val utals s a csarnok eltt elhelyezett lpcs olyan elemek, amelyek korbban csak az uralkodi ptszet szmra voltak fenntartva. A rotunda kvlrl a htul elhelyezett kocka alak felptmnyrl ismerhet fel, amelynek sarkain ngy talapzaton ll szobor tallhat.
Az elcsarnok mgtt tallhat a homlokzattal prhuzamosan fut ktszrny lpcshz, amelynek az a klnlegessge, hogy egyszerre van a kls s bels trben, mivel kvlrl csak az oszlopok hatroljk. A lpcs eltt fellltott, 6,91 mter tmrj grnitkehelyhet, Christian Gottlieb Cantian alkotst, eredetileg a rotundba szntk.
Schinkel festi alkotsnak cscsa a mzeum elcsarnokba tervezett freskciklus, amely mr a mzeum els tervein is szerepelt. Ez a monumentlis kpsorozat 1841 s 1870 kztt kszlt s az elcsarnok teljes hosszban s a lpcshz fels rszn hzdott. Mra ebbl csak a Schinkel ltal ksztett kt tervrajz maradt meg. A csaknem feledsbe merlt sorozat ignyei s kivitelezse alapjn a 19. szzad monumentlis alkotsai kz tartozott.
Az pletet eredetileg az sszes berlini szpmvszeti gyjtemny szmra kszlt. 1904 ta azonban az antik gyjtemny elhelyezsre szolgl. A fels szinten vltakoz idszaki killtsok lthatak; 2005 augusztustl az j Mzeum jjptsnek 2009-re vrhat befejezsig a berlini Egyiptomi Mzeum killtsa tallhat itt.
Forrs: wikipdia.org |