Kpek a galriban!
A Reichstagot 1894-ben nyitottk meg Berlinben, s egszen az 1933-as tzvszig a Nmet Birodalom parlamentjeknt mkdtt. 1999 ta jra a nmet trvnyhozs otthona, miutn a vilghr ptsz, Norman Foster tervei alapjn jjptettk. Kldetst homlokzatn a felirat hirdeti: „Dem Deutschen Volke”, azaz: „a nmet npnek”.
A mai nmet parlamentet Bundestag nven ismerjk, gy hatrolva el eldjtl. A Reichstag mind a Nmet-rmai Birodalom, mind a nemzetiszocializmus alatt Nmetorszg trvnyhoz szerve s plete volt. A mai terminolgiban a "Reichstag" jelenti magt az pletet, a "Bundestag" pedig Nmetorszg trvnyhoz testlett.
Trtnet
A Reichstag ptst megelzen a trvnyhozs tbb ms pletben lsezett, melyek azonban szksnek bizonyultak. Plyzatot hirdettek egy j plet tervezsre, de a megvalsts pnzgyi okokbl egyelre mg vratott magra.
1882-ben jabb tervplyzatot hirdettek, melynek gyztest, a frankfurti Paul Wallot ptszt meg is bztk a Reichstag felptsvel. 1884. jnius 9-n I. Vilmos csszr letette az alapkvet, de mr nem lhette meg az ptkezs 1894-es befejezst.
Az I. vilghbor befejeztvel a csszr, II. Vilmos lemondott trnjrl, s az 1918-as forradalmi hangulatban Philipp Scheidemann a Reichstag erklyrl kiltotta ki a Weimari Kztrsasgot. A kztrsasg idejn az plet tovbbra is a nmet trvnyhozs otthonul szolglt.
A Harmadik Birodalom idejn
Egy hnappal Adolf Hitler hatalomtvtele utn, 1933. februr 27-n a Reichstag mig sem teljesen tisztzott krlmnyek kztt legett. (Ekkor szletett az „g, mint a Reichstag” nmet monds.) A gyjtogatssal a nci vezets a kommunistkat vdolta. Erre hivatkozva vontk vissza a Weimari Alkotmnyban lefektetett szabadsgjogok nagy rszt, s ptettk ki a totlis diktatrt Nmetorszgban.
A kzhiedelemmel ellenttben a nemzetiszocializmus idejn a Reichstag nem volt a trvnyhozs szntere. A csupn pr alkalommal sszel birodalmi gyls a szemkzti Kroll Operahzban lsezett, hiszen a Felhatalmazsi trvny elfogadsa utn a tnyleges hatalmat mr az NSDAP gyakorolta. Magt az pletet a tzvsz utn rendbe sem hoztk, a hbor alatt lgvdelmi tegeket helyeztek el benne. Ennek, s szimbolikus jelentsgnek ksznheten a Reichstag a szvetsges lgicsapsok kedvenc clpontjv vlt.
A hideghbor sodrban
Nmetorszg kettosztsa utn a Reichstag plete ugyan Nyugat-Berlinbe kerlt, de csupn pr mterre Kelet-Berlin hatrtl, melyet 1961-ben le is zrtak a Berlini Fallal. A hbor utn az plet romokban hevert, radsul mg szksg sem volt r, lvn az NSZK trvnyhozsa az ideiglenes fvrosba, Bonnba kltztt. 1956-ban szletett dnts arrl, hogy az pletet feljtjk. 1961 s 1964 kztt Paul Baumgarten tervei alapjn rszben helyrelltottk az pletet, melyben killtsokat s trsadalmi esemnyeket rendeztek.
Az jraegyests ta
Trtnelmi pillanat: az jraegyestsei nnepsget 1990. oktber 3-n a Reichstag pletben tartottk, tzijtk ksretben. Szimbolikus jelentsg volt, hogy az egyeslt Nmetorszg trvnyhozsa jbl a Reichstagba kltzzn, ami 1991-re meg is trtnt.
jabb feljts kezddtt Norman Foster vezetsvel: szinte az utols tglig kicserltk az pletet, a Bundestag 1999-ben vehette birtokba a megjult Reichstagot. j, vegbl kszlt kupolja Berlin egyik els szm ltvnyossgv vlt, a benne elhelyezett kiltbl felejthetetlen ltvnyt nyjt a nmet fvros, mi tbb, mg a Bundestag lsterme is belthat. 1995-ben Christo s Jeanne-Claude becsomagoltk a nmet parlamentet egy mvszeti projekt keretben.
Hzelnkei
Eduard Simson
Maximilian Franz August von Forckenbeck
Otto Theodor von Seydewitz
Adolf Graf von Arnim-Boitzenburg
Gustav Konrad Heinrich von Goler
Albert Erdmann Karl Gerhard von Levetzow
Wilhelm von Wedell-Piesdorf
Albert Erdmann Karl Gerhard von Levetzow
Rudolf Freiherr von Buol-Berenberg
Franz Graf von Ballestrem
Udo Graf zu Stolberg-Wernigerode
Hans Graf von Schwerin-LwitzJohannes Kaempf
Konstantin Fehrenbach
-Forrs: wikipedia.hu |