Dátum: 2009.02.05. 18:31
Indul a Berlinale
Csaknem 390 film szerepel az idei berlini nemzetközi filmfesztivál programjában, a csütörtökön kezdődő Berlinale fődíjáért, az Arany Medvéért a világ minden tájáról összesen 18 film versenyez.
Az Arany Medve mellett több kategóriában osztanak különdíjat, azaz Ezüst Medvét, s pontosan tíz napon át tart a híres berlini "medvevadászat". A nemzetközi filmvilág egyik legrangosabb seregszemléjét ugyanis február 5. és 15. között rendezik meg a német fővárosban mintegy 50 ország, köztük Magyarország részvételével.
A Berlin szimbólumának számító medvét mintázó díjakat immár hagyományosan egy charlottenburgi cég készítette el, s az összesen tíz darab, egyenként 4 kilogrammos medveszobor már csak arra vár, hogy talapzatába begravírozzák a győztes nevét. Ezüst Medvével díjazzák egyébként a többi között a legjobb rendezőt, a legjobb férfi és női főszereplőt, Ezüst Medve jár rendszerint a kiemelkedő művészi teljesítményért, s Ezüst Medve általában a nemzetközi zsűri különdíja is.
A Berlinalén a játékfilmek mellett versenyeznek egymással a rövidfilmek, a dokumentumfilmek, a gyermekfilmek és az egyéb különleges filmek, s találkoznak a fiatal rendezők, a forgatókönyvírók és általánosságban a filmkészítők, az úgynevezett Shooting Stars programban pedig bemutatkoznak a legtehetségesebbnek tartott fiatal színészek, köztük a magyar Tóth Orsi.
A berlini fesztivál Cannes és Velence mellett a világ egyik legjelentősebb filmfesztiválja. A szervezők szerint ugyanakkor az évente eladott mintegy 200 ezer belépőjeggyel a legnagyobb közönséget tudhatja magáénak a seregszemlék sorában.
Az idei immár az 59. Berlinale. Az első filmfesztivált 1951-ben rendezték, akkor még Nyugat-Berlinben, a Titania Palota moziban, mégpedig amerikai támogatással, s azt a szabad világ felé egyfajta kirakatnak szánták. Az első fesztiválok vendégei egyebek között olyan hírességek voltak, mint Cary Grant, Sophia Loren, Gary Cooper és Jean Gabin.
A fesztiválon a politikai enyhüléssel párhuzamosan 1974-ben mutattak be először szovjet filmet, s egy évvel később debütált az első keletnémet alkotás. 1979-ben a versenyen kívül bemutatott amerikai háborús filmdráma, a Szarvasvadász elleni tiltakozásul a Szovjetunió visszavonta benevezett filmjeit, s Románia kivételével ugyanezt tette a többi akkori kommunista ország is. 1991-ben - a német újraegyesülés után - rendezték az első immár "össz-berlini" Berlinalét.
A fesztivál sajátos magyar vonatkozása, hogy 1975-ben - a kelet-európai térségből elsőként - a legjobb rendezőnek járó fesztivál-fődíjat, az Arany Medvét Örökbefogadás című filmjéért Mészáros Márta kapta. A világhírű magyar filmrendező 2007-ben "ismételt", s életműve elismeréseként ugyancsak az egyik fő díjban, a Berlinale Kamera-díjában részesült.
A fesztivál igazgatója 2001 óta Dieter Kosslick, aki nemcsak általános ismertséggel, hanem hasonló megbecsüléssel is rendelkezik a nemzetközi filmvilágban.
Tavaly brazil film kapta a Berlinale fődíját, az Arany Medvét: a nemzetközi zsűri José Padilha Elit osztag (Tropa de elite) című filmjét részesítette a legnagyobb elismerésben. A legjobb rendezőnek járó Ezüst Medvét az amerikai Paul Thomas Anderson kapta a Vérző Olaj (There will be Blood) című filmért.
A nemzetközi zsűri elnöke idén az Oscar-díjas Tilda Swinton brit színésznő.
(MTI)
-Forrás: muvesz-vilag.hu
|