Kpek a galriban!
48 vvel ezeltt augusztus 13-n kezdtk el pteni a berlini falat, s idn van lebontsnak huszadik vfordulja. A fal 28 ven t osztotta kett Berlint, a hivatalos adatok szerint a fal mentn 136 ember halt meg, kztk nyolc szolglatot teljest katona.
Augusztus 12-n, dlutn 4-kor Walter Ulbricht, a nmet kommunista prt ftitkra alrta Kelet- s Nyugat-Nmetorszgot elvlaszt hatrok lezrsrl szl parancsot. A szovjet fennhatsg alatt ll orszgok kommunista prtjainak vezeti 1961. augusztus 3-5. kztt Moszkvban dntttek gy, hogy Nmetorszg nyugati s keleti rsze kztt lezrjk a hatrt.
1961-ig gond nlkl lehetett kzlekedni Berlin szektorai kztt. Naponta tbb tzezer ember ingzott, sok kelet-berlini nyugatra jrt bevsrolni, dligymlcsket pldul csak a vros nyugati rszben lehetett kapni.
Vge volt a szabad jrklsnak
Az NDK-s hadsereg s a rendrsg 12-n jflkor kezdte el Berlin "biztostst". Erich Honecker akkori llamf rendeletre a vrosban akadlyokat emeltek. A vrost elvlaszt vonalon feltrtk az utca kvezett, s a burkolatbl barikdokat lltottak, a terleten tankok vigyztk a rendet. Utckat, metrvonalakat, vastvonalakat vgtak kett, de nem kmltk a temetket sem. Az ptmny 192 utct szelt kett.
Augusztus 12. s 13. htvgre esett s a legtbb berlini mr rg aludt, amikor az NDK kormnya elkezdte lezrni a hatrt. Mire vasrnap megvirradt, a munka nagy rsze befejezdtt: Nyugat-Berlin krl volt hatrolva. Innentl kezdve az NDK laki 1989-ig, a fal leomlsig nem utazhattak szabadon Nyugatra. 1989-es adatok szerint a Nyugat-Berlin kr felhzott hatrvonal teljes hossza 155 kilomter volt, Kelet -s Nyugat-Berlin kztt valamivel tbb, mint 43 kilomter hossz fal hzdott.
Tbb genercis fal
Elszr a szgesdrt kertseket raktk le, majd az elkvetkez napokban acllapokkal egsztettk ki s falra cserltk az ideiglenes akadlyokat. Ezutn kezdtk el elregyrtott betonelemekbl pteni a falat. Ez volt a berlini fal els genercija, a msodikat 1962 jniusban hztk fel, majd az els kt genercit 1965 tjn vltotta le egy harmadik. Vgl 1975-ben hztk fel a negyedik genercit, az gynevezett Grenzmauer 75-t (Hatrfal 75). Ez 3,6 mter magas betonelemekbl llt, jobban brta az idjrs viszontagsgait s a hatrsrtk tmadsait is - ll a berlini fal trtnett bemutat weboldalon. Nyomai jelenleg is lthatk Berlin tbb rszn, leghosszabban az East Side Galery nvre keresztelt, utlag mvszi alkotsokkal befestett falszakaszon az Ostbahnhofnl.
Vita a meglt hatrrkrl
Idn van a fal leomlsnak huszadik vfordulja s ebbl az alkalombl szinte minden hten cikkezik a nmet sajt a berlini falrl. Jliusban vita robbant ki arrl, hogy a megemlkezsek sorn szelektljanak-e a falnal elhunyt ldozatok kztt. A Berliner Mauer (berlini fal) emlkkzpont alaptvnya azt latolgatta, hogy helyet kaphat-e a fal mentn meglt emberekrl szl megemlkezsekben az a nyolc katona, akiket szolglat kzben lttek le.
A krds heves vitkat vltott ki: az ellenzk rvelse szerint a menekls kzben leltt emberek hozztartozinak elviselhetetlen lenne akr csak egyetlen olyan nvvel is tallkozni az emlklistn, akik az emberellenes rezsimet szolgltk.
Az alaptvny vgl gy dnttt, hogy a hatron leltt katonkat nem veszi fel az emlkfalra, hanem egy elklntett rszen fognak emlkezni rjuk. A tmval foglalkoz kutatk ugyanakkor rluk is megemlkeznek a 136 ldozatrl szl knyv letrajzi rszben, de a rluk szl rsok a fejezet vgre kerlnek. gy jrt el augusztus 13-i cikkben a Tagesspiegel cm napilap is, amely a fal mentn elhunytak neveit, s halluk okt kzli (a cikk itt olvashat). A lista szerint legtbbjket menekls kzben lttk le vagy vzbe fulladtak.
-Forrs: origo.hu |