Sajthrek szerint pszichotikus tneteket produkl Knut, a Berlini llatkert sztrjegesmedvje: valsgos dhrohamokat kap, ha nem engedik a ltogatk el, s rtmad a gondozira. Szoros emberi kapcsolatai miatt inkbb embernek, mint jegesmedvnek rzi magt. Hazai szakemberektl megtudtuk, hogy ember s llat viszonya pillanatok alatt letveszlyess vlhat, s mr csak a „szeretnival kis szrgombc” rdekben is elengedhetetlen az a bizonyos hrom lpsnyi tvolsg.
Knutot s testvrt szletsk utn anyjuk magukra hagyta. Az egyik bocs pr napon bell elpusztult, Knutot sikerlt megmenteni, emberek neveltk fel. Frank Albrecht llatvd – aki 16 ve llatvdelmi szempontbl vizsglja a nmetorszgi llatkerteket – mr hrom hnapos korban javasolta, hogy altassk el a klykt, mert a krlmnyek nem teszik lehetv, hogy fajtrsaihoz hasonl mdon „normlisan” fejldjn. A jegesmedvk felntt korukban a legveszlyesebb ragadozk kz tartoznak, ezrt tovbbi gondot okozhat, ha mr fiatal korban nevelsi „zavaroknak” vannak kitve - rja a National Geographic Online.
A jegesmedvebocs pillanatok alatt Nmetorszg kedvencv vlt, st a vilg minden rszbl rkeztek ltogatk hogy megcsodljk a bjos kis llatot. Most viszont gy tnik, Albrechtnek igaza volt: a most 15 hnapos Knut dhrohamokat kap, rtmad a gondozira. Laprteslsek szerint Knutot azonnal el kell tvoltani az llatkertbl, mert slyosan pszichotikus, kznsgfgg, s dhng felntt vlt. polja szerint fggv vlt a ltogatktl, ha nem fogadja taps s kiltozs, valsgos rjngsbe kezd. Knut lassan becsavarodik, mivel nem jegesmedveknt, hanem emberknt tekint magra.
Nincs baj, ha az anyja neveli
Az llatkert „marketigszempontbl” eddig tkletesen kihasznlta a valban jtk macknak kinz kismedvt. Kvncsiak voltunk, hogy mit rontottak el Berlinben, s meddig terjedhet az ember s a vadllat kapcsolata anlkl, hogy brki is megsrljn. m a FigyelNetnek nyilatkoz llatkerti vezetk – akik a trtntekrl hivatalos forrsbl mg nem rtesltek – diplomatikusan fogalmaztak, m klnleges hangslyt fektettek tvolsgtartsra, s betekintst engedtek a hazai gyakorlatba.
„Szakmailag s etikailag is hibs lps lenne sajthrek alapjn vlemnyt mondani egy llatkert munkjrl” – mondta el lapunknak Rvszn Petr Zsuzsa, a Nyregyhzi llatpark Kht. osztlyvezetje. A berlini az egyik legsznvonalasabban mkd llatkert a vilgon, ezrt ers kritikval kell fogadni a Knuttal s a hibs bnsmddal kapcsolatos hreket – tette hozz. Nyregyhzn hrom jegesmedve l, egy harmincves pr, s Jorek, a msfl ves „kiskamasz”. Jorek Szerbibl rkezett, s az anyja nevelte fel: stabil, kiegyenslyozott jellem.
letveszlyes kapcsolat
Fontos szably, hogy a gondozk soha nem lehetnek egy trben a jegesmedvvel, amely a Fld egyik legnagyobb ragadozja. Mr a „kis” Jorek is 150 kilogrammot nyom, s nincs tisztban az erejvel: felntt korban egyetlen bartsgosnak sznt mancscsapsval meglhet egy embert. Ha mgis az ember knytelen felnevelni egy llatot, akkor arra kell trekedni, hogy minl hamarabb visszakerljn fajtrsai kz, de mg gy is elfordulhatnak viselkedsi zavarok. Ahogy n az llat, gy cskkentik a gondozval eltlttt idt, a fajtrsaival szomszdos ketrecben tartjk: fokozatosan sszeszoktatjk a tbbiekkel. Nem szabad elfelejteni, hogy vadllatokrl van sz, felntt korukra letveszlyess vlnak – figyelmeztet a szakember.
A Sst Zoo igyekszik olyan krlmnyeket teremteni az llatoknak, ahol azok kilhetik sztneiket, termszetes mdon viselkedhetnek. Ezt nevezik krnyezetgazdagtsnak, s az egyik alapvet felttele annak, hogy az llatok kiegyenslyozottak s egszsgesek legyenek – mondja Rvszn Petr Zsuzsa. A jegesmedvknek ezrt kvek kz, bokrok tvbe rejtik a tpllkot, gy hossz idre elfoglaljk magukat. Mindennap meghatrozott idben halat szrnak az vegfal medencjkbe, aminek „sszeszedegetse” akr tbb rs szrakozst nyjt a ltogatknak s az llatoknak is.
Nem ismeri fel a fajtrsait
A helysznen val szakmai tjkozds hjn Trk Lszl, a Veszprmi llatkert igazgatja sem kvnta kommentlni a berlini medvebocsrl szl hreket. Sajt gyakorlatukrl azonban szvesen beszlt, a Veszprmi llatkertben ugyanis pp a kzelmltban kezdtek el „mestersgesen” nevelni egy huszrmajmot. Anyja nem szoptatta, hanem a farknl fogva ciblta krbe-krbe a kifutban: a tapasztalatlan nstny lthatan „nem tudott mit kezdeni” az jszlttel.
A szakembereknek azonnal kzbe kellett lpnik, a kismajmot, Alfrdot most az llatkert egyik munkatrsa, Marokhzi Csabn neveli. Hatalmas felelssge, hogy ne szoktassa tlsgosan maghoz az llatot, mert a cl az, hogy vissza kell t juttatni a csapatba. Ezrt tbbek kztt a "szli melegsget" is inkbb egy plssmajommal ptoljk, mint dajklssal. Az intelligens llnyek ugyanis – a majom ppgy, mint a jegesmedve – annyira hozzszoknak az emberhez, hogy fajtrsnak tekintik, sajt rokonaikat pedig idegennek.
Hrom lps tvolsg
„A ptszlnek folyamatosan tartania kell azt a bizonyos hrom lps tvolsgot kedvenctl, ami taln nehezebb, mint a hromrnknti etets, az lland figyelem. Valljuk be, igen nehz egy kisllatot nem simogatni, babusgatni” – emeli ki a nehzsgek emberi oldalt az igazgat. A huszrmajombbit naponta elviszik a csapathoz, s – termszetesen a rcson keresztl – hagyjk, hogy figyeljk, megrintsk egymst. Ez kt szempontbl is fontos. Egyrszt a kismajom megtanul „majom mdra kommuniklni”, megismeri a hordn belli hierarchit, rendet.
Msrszt a csapatnak is van ideje megszokni t, mg ellenkez esetben akr meg is lhetnk. Harminc-negyven ve az elrvult llatokat fajtrsaiktl elzrva neveltk, majd felnttknt prbltk ket visszaszoktatni a kzssgbe. Ez nagyon ritkn, s akkor is hatalmas nehzsgek rn sikerlt. Ma mr lpsrl lpsre haladnak, s az pol felkszltsgn mlik, hogy az llat lelki srls nlkl illeszkedjen vissza fajtrsai kz. Az igazgat szerint a magukra hagyott jszltt llatok mindig nehz szakmai s erklcsi kihvs el lltjk az llatkertek munkatrsait. Alapszably ugyanis, hogy a lehet legkevsb avatkoznak bele az llatok termszetes viselkedsbe.
llatbartknt s felels szakemberknt ugyanakkor nem hagyhatjk a kicsi pusztulst. Veszprmben ezrt gy kezelik a problmt, hogy amely faj szaporulatnak nincs hely az llatkertben, ott egynem llatokat tartanak, illetve fogamzsgtlst alkalmaznak. Amelyeket pedig szaportani akarnak, azokat minden krlmnyek kztt felnevelik – fogalmaz Trk Lszl.
-Forrs: fn.hu |